Skip to content

Oklahoma prep football how they fared Week 7

By The Associated Press

Class 6A Division I

  1. Owasso (7-0) beat Southmoore 43-13.
  2. Jenks (4-1) did not play.
  3. Broken Arrow (4-2) beat Yukon 27-22.
  4. Edmond Santa Fe (4-2) did not play.
  5. Union (2-4) beat Moore 62-12.

Class 6A Division II

  1. Bixby (6-0) beat Sand Springs 51-20.
  2. Stillwater (5-0) beat Lawton 70-17.
  3. Midwest City (5-1) beat Deer Creek 46-0.
  4. Choctaw (4-3) beat Muskogee 26-10.
  5. Putnam North (6-0) beat Del City 10-6.

Class 5A

  1. Carl Albert (5-1) beat Piedmont 42-7.
  2. Bishop Kelley (6-0) beat Will Rogers 54-0.
  3. Collinsville (7-0) beat Glenpool 56-13.
  4. McGuinness (4-2) did not play.
  5. Coweta (6-1) beat McAlester 20-17.
  6. McAlester (5-2) lost to Coweta 20-17.
  7. Piedmont (3-2) lost to Carl Albert 42-7.
  8. Gutherie (5-0) beat Guymon 72-0.
  9. Sapulpa (5-2) beat Nathan Hale 64-0.
  10. Ardmore (3-1) beat Capitol Hill, forfeit.

Class 4A

  1. Wagoner (7-0) beat Miami 70-8.
  2. Weatherford (5-0) vs. Elk City, canc.
  3. Tuttle (6-0) did not play.
  4. Poteau (5-2) beat Stillwell 47-0.
  5. Blanchard (5-2) beat Tecumseh 34-14.
  6. Clinton (4-1) did not play.
  7. Skiatook (4-1) beat Grove 42-21.
  8. Fort Gibson (6-1) lost to Sallisaw 39-34.
  9. Hilldale (6-1) beat Muldrow 48-14
  10. Cache (4-3) beat Chickasha 31-0.

Class 3A

  1. Lincoln Christian (6-0) beat Seminole 42-13.
  2. Holland Hall (6-0) beat Berryhill 31-7.
  3. Heritage Hall (5-1) beat Douglass 49-12.
  4. Stigler (7-0) beat Booneville 56-14.
  5. Verdigris (6-0) beat Tulsa Central 56-34.
  6. Kingston (7-0) beat Sulphur 30-26.
  7. Anadarko (5-1) beat McLoud 56-22.
  8. Kingfisher (5-2) beat Perkins-Tryon 38-31.
  9. Sulphur (4-3) lost to Kingston 30-26.

10.Lone Grove (5-2) beat Plainview 15-14.

Class 2A

  1. Jones (6-1) beat Kellyville 48-8.
  2. Washington (7-0) beat Lexington 56-6.
  3. Vian (6-1) beat Pocola 84-0.
  4. Marlow (6-0) beat Davis 35-6.
  5. Cascia Hall (6-1) beat Panama 35-7.
  6. Adair (6-1) beat Kansas 52-7.
  7. Frederick (6-0) beat Comanche 40-14.
  8. Beggs (3-2) vs. Morris, canc.
  9. Millwood (4-1) beat Chandler 36-14.
  10. Metro Christian (5-2) beat Victory Christian 49-21.

Class 1A

  1. Cashion (7-0) did not play.
  2. Pawhuska (7-0) beat Rejoice Christian 68-35.
  3. Ringling (5-0) did not play.
  4. Pawnee (5-1) did not play.
  5. Thomas Custer (5-1) beat Sayre 28-6.
  6. Gore (5-0) beat Porter Consolidated 34-12.
  7. Tonkawa (5-1) beat Okla. Christian Aca. 44-6.
  8. Texhoma (5-1) beat Fairview 31-14.
  9. Wewoka (6-0) beat Mounds Liberty 55-0.
  10. Woodland (6-1) beat Chouteau-Mazie 51-0.

Class B

  1. Shattuck (6-0) beat Balko 52-6.
  2. Dewar (7-0) beat Webbers Falls 46-0.
  3. Davenport (6-0) beat Depew 56-6.
  4. Cherokee (5-1) beat Okeene 48-0.
  5. Depew (3-4) lost to Davenport 56-6.

(tie) Alex (4-3) lost to Velma-Alma 30-14.

Class C

  1. Timberlake (7-0) beat Medford 66-36.
  2. Mountain View-Gotebo (6-0) vs. Grandfield, canc.
  3. Sasakwa (6-1) beat Maud 36-26.
  4. Buffalo (6-1) beat Beaver 60-14.
  5. Waynoka (7-0) beat Geary 45-0.

Leave a Comment